Nowy rok szkolny – nowa lista lektur, czyli jak skutecznie się za nie zabrać?

lista lektur

Lektury szkolne od dziesięcioleci odgrywają ważną rolę w procesie kształcenia polskich uczniów. Historia lektur w Polsce sięga pierwszej połowy XX wieku, a ich wykaz nieustannie się zmienia i ewoluuje. Pomimo wprowadzania przez Ministerstwo Edukacji i Nauki nowych pozycji i prób uatrakcyjniania dzieciom i młodzieży list obowiązkowych lektur, te niestety nie cieszą się wśród nich dobrą sławą. Z czego wynika niechęć uczniów do lektur szkolnych i jak pomóc im skutecznie się za nie zabrać i je polubić? Przeczytaj nasz dzisiejszy poradnik.

Spis treści

Z czego wynika niechęć uczniów do lektur szkolnych? Dlaczego lektury owiane są złą sławą?

Choć czytanie lektur niesie za sobą niepodważalne korzyści, takie jak wzbogacanie słownictwa, poprawa sprawności językowej, rozwijanie wyobraźni, zwiększanie wiedzy o świecie czy też poznawanie historii i innych kultur, uczniowie unikają ich jak ognia i robią wszystko, by ich nie czytać. 

Dzieci często nie dają nawet szansy lekturom szkolnym, od razu zakładając, że są one nudne, przestarzałe, a spędzanie nad nimi czasu nie sprawi im przyjemności. Niechęć ta nierzadko nie wynika z uprzedzenia do samej lektury, ale jest efektem presji czasu i narzuconego z góry obowiązku. Na szczęście istnieją sprytne sposoby, by zachęcić dzieci i młodzież do czytania wartościowych lektur szkolnych. Jak to zrobić?

lista lektur 3

Jak wesprzeć dzieci i młodzież w odkrywaniu lektur szkolnych i skłonić je do regularnego czytania?

Rola rodziców i opiekunów w procesie edukacji dzieci jest nieoceniona. Uczniowie często narażeni są na stres i presję związaną z nadmiarem obowiązków i zadań domowych. Z tego powodu potrzebują oni wsparcia i pomocy w zakresie organizacji systemu nauki i opracowania optymalnych sposobów przyswajania wiedzy. Zobacz, jak pomóc swojemu dziecku w czytaniu i rozumieniu lektur szkolnych.

1. Systematyczność

Głównym powodem niechęci uczniów do czytania lektur szkolnych jest presja czasu spowodowana brakiem systematyczności i kiepską organizacją. Zamiast odkładać czytanie lektur na ostatnią chwilę, przypilnuj, by dziecko zabrało się za nie ze sporym wyprzedzeniem. Dzielenie materiału na mniejsze partie i stopniowe zapoznawanie się z jego treścią listy lektur umożliwia jej lepsze zrozumienie i zapamiętanie. Dobrym rozwiązaniem jest także wcześniejsze rozplanowanie fragmentów do przeczytania (na przykład na dany tydzień lub miesiąc), w osobnym zeszycie bądź notesie.

2. Robienie notatek

Dzielenie materiału na mniejsze fragmenty to nie wszystko. Po przeczytaniu danej partii tekstu należy wypisać zawarte w nim najważniejsze informacje, skupiając się na istotnych wątkach i postaciach. Przygotuj dziecku osobny zeszyt i długopisy do lektur szkolnych, by mogło utrwalić zdobytą wiedzę, przelewając ją na papier. Świetnym rozwiązaniem jest także zakup kolorowych cienkopisów i zakreślaczy, które nie tylko pozwolą na wyróżnienie najważniejszych informacji, ale przede wszystkim uatrakcyjnią notatki i sprawią dziecku frajdę.

lista lektur 2

3. Zaznaczanie ważnych fragmentów i stron

Istotne fragmenty dziecko może także wyłapywać na bieżąco i zaznaczać bezpośrednio w książce. Oczywiście nie mówimy tutaj o żadnych inwazyjnych metodach, które mogłyby spowodować uszkodzenie danego egzemplarza, tylko o delikatnym zaznaczaniu poszczególnych zdań ołówkiem oraz flagowaniu stron karteczkami indeksującymi. Kolorowe karteczki to kolejny „argument”, który może zachęcić maluchy do sięgania po lekturę. Dla starszych uczniów z kolei karteczki te będą praktycznym sposobem na samodzielne zaznaczanie i odszukiwanie ważnych informacji.

4. Tworzenie fiszek

Kolejną cenną pomocą naukową dla lepszego rozumienia i zapamiętywania lektur szkolnych, są samodzielnie przygotowywane fiszki. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych notatek w zeszytach, których robienie niektórym dzieciom kojarzy się negatywnie. Fiszki na karteczkach samoprzylepnych bądź w kostce, na dodatek sporządzane przy użyciu kolorowych cienkopisów i flamastrów, będą dla malucha nie tylko ułatwieniem, ale i dodatkową atrakcją.

Dla starszych dzieci i nastolatków preferujących korzystanie z rozwiązań cyfrowych dobrym sposobem jest tworzenie fiszek w dedykowanych programach, a następnie drukowanie ich na papierze. Aby fiszki rzeczywiście stanowiły dla nich atrakcyjną formę przyswajania wiedzy, kluczowa jest jakość wydruku warto więc postawić na wysokiej jakości tusze i tonery, dostępne w sklepie TuszTusz.pl.

mapy myśli czym są

5. Tworzenie map myśli

Naszą ostatnią, ale równie skuteczną propozycją zachęcającą uczniów do czytania lektur, jest tworzenie map myśli. Graficzne prezentacje kluczowych informacji ułatwia lepsze zrozumienie i zapamiętanie obszernych materiałów. Z tego właśnie powodu mapy myśli doskonale sprawdzają się w przypadku lektur szkolnych. Do sporządzania map myśli przydadzą się bloki kolorowe, papier, linijka, cienkopisy, flamastry, kolorowe karteczki, a nawet brokat.

Podsumowanie

Czytanie lektur szkolnych nie musi kojarzyć się z przykrym i żmudnym obowiązkiem. Dzięki kreatywnym pomocom naukowym, które opisaliśmy w dzisiejszym wpisie, Twoje dziecko może podejść do tematu z pozytywnym nastawieniem. Wypróbuj nasze kolorowe karteczki, cienkopisy, flamastry i bloki kolorowe i przekonaj się sam/a, że małe rzeczy naprawdę mogą wiele zdziałać.

Przewiń do góry