Czym są mapy myśli i jak z nich korzystać? Poznaj 3 przykłady.

mapy myśli czym są

Każdy z nas jest inny. Wyobraź sobie, że spotykasz się z grupą przyjaciół i wspólnie zastanawiacie jak spędzić kolejne wakacje. Tym razem chcecie wybrać się całą paczką w miejsce, w którym każde z Was wypocznie, pobawi się i dowie się czegoś ciekawego o sobie. Ustalenie miejsca oraz rodzaju spędzania wolnego czasu w grupie różnych od siebie ludzi stanowi spore wyzwanie. Tutaj przydałaby się burza mózgów, np. w formie mapy myśli. Radzą tak psychologowie, pedagodzy, ale przecież człowiek nie tylko w szkole żyje. Mapy myśli przydają się podczas wielu projektów, zarówno w większych firmach, jak i w strat up-ach. A może chcesz zachęcić rodzinę do nowej aranżacji mieszkania? Dowiedz się jak z nich korzystać i dlaczego są tak skuteczne w realizacji celów.

Spis treści

Czym są mapy myśli?

To metoda nauki opracowana przez Tony’ego i Barry’ego Buzana –brytyjskiego pisarza, konsultanta edukacyjnego oraz profesora na uniwersytecie Warwick. Ich koncepcja opierała się na pracy umysłu i angażowaniu obu półkul mózgowych w trakcie przyswajania wiedzy.

Kiedy lewa półkula odpowiada m.in. za analityczne i logiczne myślenie, to prawa półkula przetwarza doświadczenia emocjonalne, korzysta z wyobraźni i rozpoznaje kształty czy kolory

Wydaje się zatem, że “mapowanie” wielu swoich myśli w różnobarwnych i kształtnych formach na papierze, interaktywnym ekranie lub tablicy magnetycznej pomaga nam pełniej oraz aktywniej korzystać z wrodzonego potencjału. 

Mapy myśli są metodą, która usprawnia działanie mózgu i przynosi wysokie efekty w nauce. 

Jak tworzyć mapy myśli?

  1. Zacznij od przygotowania sobie czystej kartki papieru, kolorowych długopisów, markerów, kartek samoprzylepnych– jednym słowem korzystaj z barw, kształtów i różnych materiałów. W Twojej głowie roi się od pomysłów, więc pozwól jej się wyzwolić się z wyuczonych schematów. Niech na białym tle podzieje się magia. Tutaj Żaden pomysł nie jest zły.
  2. Na środku kartki zapisz główną frazę lub temat, który chcesz rozpracować, rozwiązać, znaleźć odpowiedź na dane zagadnienie.  Najlepiej stwórz z nich rysunek w centrum mapy myśli. Skorzystaj z z przynajmniej 4 kolorów.
  3. Ze środka poprowadź grube linie z najważniejszymi słowami kluczowymi i wyrażeniami, które przychodzą Ci na myśl i są związane z główną frazą.

4. Od każdego słowa kluczowego niech niosą się dalej zapisane cieńszymi liniami luźne myśli i skojarzenia. Linie mogą mieć falisty kształt czy prowadzić do okazałych chmurek z kolejną ciekawą myślą.

5. Stylów map myśli jest wiele. Tak samo jak czcionek i kształtów. Eksperymentuj i przede wszystkim postaraj się przy tym dobrze bawić. Metoda  map myśli opiera się także na przyjemnym doświadczeniu, co bezpośrednio przekłada się na efekty w nauce. 

6. Możesz pisać, rysować, malować, przyklejać kolorowe karteczki. 

7. Na koniec powstanie okazała mapa Twoich myśli. Weź pod uwagę każdą z nich. Zaznacz kółkiem, które są priorytetowe.  Następnie z boku zapisz wnioski

Dzięki mapom myśli jesteś w stanie odkryć jak rozumiesz dane pojęcie, np. dom, tożsamość, miłość, zdrowy tryb życia, przygoda marzeń.  Dostrzeżesz, co jest dla Ciebie istotne, z czego warto zrezygnować, a czemu poświęcić więcej uwagi, by osiągnąć swój cel. 

mapy myśli cel

Jeszcze ciekawiej będzie, kiedy stworzycie ją w grupie – w końcu im więcej perspektyw tym pełniejsza będzie odpowiedź. Wspólne tworzenie mapy myśli ma tę zaletę, że możecie rysować i pisać jednocześnie. Bez kolejek i kłótni. Każda myśl się liczy. Wystarczy rozdać dodatkowe cienkopisy i zakreślacze.

Pamiętajcie, by zebrać końcowe wnioski i wspólnie określić, jaka jest odpowiedź na wasze zagadnienie. Pozwoli to na następny krok, np. opracowanie planu działań i strategii, podział obowiązków oraz realizację celu.

3 przykłady map myśli

Poniżej przedstawiamy parę pomysłów na kreatywne ćwiczenie pamięci metodą mapy myśli:

mapy myśli przykład 3
  • Mapa myśli to dobry pomysł podczas reorganizacji przestrzeni swojego przedsiębiorstwa.
mapy myśli przykład 2
  • Może chcesz napisać wciągającą książkę, który pochłonie czytelników od pierwszych stron? Dobrze będzie opracować sobie kompozycję dzieła.
mapy myśli przykład 1
  • Niektórzy lepiej zapamiętują, kiedy jest kolorowo i ramki mają obłe kształty.  Puchate chmurki zawsze niezawodne.
Przewiń do góry