Czym się różni kreda od markera kredowego?

kreda markery kredowe 2

Kto nie zna osiedlowej gry w klasy i kolorowych rysunków na chodniku, niech pierwszy rzuci… kredą? Nie, jeszcze mogłoby się to skończyć uwagą! Kreda najczęściej kojarzy się z błogim okresem dzieciństwa lub czasem edukacji.  Była i wciąż jest używana w wielu szkołach. Wdrażanie interaktywnych rozwiązań wymaga i czasu, i większych nakładów finansowych, więc kredowe notatki na zielonych tablicach nikogo nie dziwią. Nowocześniejszy marker kredowy jest bardziej ekonomiczny w użyciu.  Stopniowo też wypiera tradycyjną kredę ze szkół, uczelni i niektórych biur. Jakie są między nimi różnice i które z nich będzie lepsze?

Spis treści

Do czego najlepsza jest kreda?

Tradycyjna biała kreda wykorzystywana jest do zapisywania notatek na zielonej lub czarnej tablicy. Można jej używać na gładkiej lub chropowatej powierzchni. Każdy chyba raz się przeszedł (zaszczyt dyżurnego) namoczyć gąbkę lub szmatkę, by zetrzeć tablicy z kredy. Powinno więc nam zapaść również w pamięć sporo kredowego pyłu pod tablicą i na rękach, czasami na ubraniu, a nawet w nosie!

Niemniej, ta niewielka skała osadowa stała jedną z pierwszych kreatywnych narzędzi do pisania. Możesz kupić ją w różnych kształtach oraz barwach, dzięki czemu rysunek  na chodniku będzie kolorowy i atrakcyjny. To świetna zabawa dla wielu dzieci, które lubią spędzać wolny czas na podwórku. Później wystarczy lekki deszcz – chodnik będzie gotowy na kolejny popis wyobraźni Twojego dziecka.

Zaletą tradycyjnej kredy jest na pewno jej lekkość. Można ją też z łatwością dzielić na mniejsze części. 

Oczywiście jej kruchość może niektórym przeszkadzać, zwłaszcza, że kreda mocno się pyli podczas pisania i ścierania (dlatego lepiej ją wycierać wilgotną szmatką!). Pył może dostać się do naszych dróg oddechowych, co może wywołać chwilowy kaszel. 

kreda markery kredowe 3

Do czego jest używany marker kredowy?

Marker kredowy posiada w środku specjalny płyn kredowy, który pozwala pisać po gładkich powierzchniach. Nadaje się do malowania po szkle, witrynach sklepowych, potykaczach reklamowych, gładkich tablicach czarnych i białych. Można nim także pisać po przezroczystych tablicach. Te ostatnie spotkasz w niektórych korporacyjnych firmach lub agencjach projektowych. Mają duże zastosowanie zarówno w szeroko pojętym w świecie marketingu, jak również jako atrakcyjna ozdoba szyby okiennej placówek edukacyjnych.

Niewątpliwym atutem markerów kredowych jest ich ekonomiczność. Są tanie, łatwe i przyjemne w użyciu. Napisane notatki są widoczne z daleka i można je szybko zetrzeć. 

Niektóre markery kredowe mają też dwie końcówki o różnych grubościach, dzięki czemu można sobie wybrać większą lub mniejszą czcionkę – przydadzą się nauczycielom, profesorom lub kierownikom, którzy chcieliby  coś ważnego swojemu zespołowi podkreślić i zaakcentować. Kolorowe notatki lepiej się zapamiętuje.

kreda markery kredowe

Ułatwia to też zakolorowanie tła rysunku. Marker kredowy sprawdzi się także podczas malowania konturów postaci – można połączyć markery kredowe z farbami witrażowymi. Więcej na temat znajdziesz w artykule o malowaniu na szkle farbami.

Kreda i marker kredowy – co lepsze?

Nie ma co ukrywać, że tradycyjna kreda będzie coraz rzadziej wybierana do pracy w większym zespole. Pył przeszkadza i osadza się w różnych miejscach, ale biała i kolorowa kreda – może mieć owalny lub bardziej kanciasty kształt – ma swoje specjalne miejsce na placu zabaw i tam raczej warto z niej skorzystać. Daje dużo uciechy najmłodszym. Pozwala też dzieciom ćwiczyć umiejętności miękkie. Dlatego tradycyjna kreda będzie świetną propozycją na spędzenie czasu na świeżym powietrzu

kreda markery kredowe 1

W zmiękniętych pomieszczeniach dbajmy o dobrą jakość powietrza. Zwykle spędzamy tam sporo czasu, dlatego warto wybierać narzędzia, które ułatwią nam pracę i będą dla nas zdrowsze. Wystarczy zawiesić gładką tablicę i za pomocą markerów kredowych stworzyć plan pracy dla całego zespołu – każdy widzi i można szybko nanieść ewentualne poprawki.

W naszej ofercie znajdziesz kolorowe markery kredowe, tradycyjne kredy szkolne i tablice suchościeralne do Twojego biura lub sali lekcyjnej.

Przewiń do góry