Obrona pracy dyplomowej – co przygotować? Poradnik

obrona pracy dyplomowej

We wrześniu uczniowie wracają do szkół, ale są i młodzi dorośli, którzy mierzą się z nie lada zadaniem – nauka do obrony pracy dyplomowej spędza sen z powiek, a z zbliżający się termin powoduje coraz silniejszy stres.  Jeśli jesteś wśród tych wojowników i zastanawiasz, czy wszystko masz dopięty na ostatni guzik, to przygotowaliśmy dla Ciebie małe zestawienie, co przygotować do obrony licencjackiej lub magisterskiej.  Weź kartkę i do dzieła! Została ostatnia prosta.

Spis treści

Konspekt wypowiedzi do obrony pracy dyplomowej

Konspekt obrony zacznij od paru punktów: 

  • dlaczego postawiłeś/łaś sobie taki cel badawczy i jakie korzyści miałaby przynieść Twoja praca w rozwoju nauki?
  • każdy rozdział prowadzi do wniosków, a one do kolejnych pytań. Postaw je sobie i spróbuj na nie odpowiedzieć,
  • przypomnij sobie sztukę argumentacji. Twoje zdanie popieraj dowodami (wykresy, grafiki, naukowe autorytety). Skorzysytaj z narzędzi perswazji.

Pamiętaj, że to Twoja praca i to Ty ją znasz ją najlepiej. Inni mogą się z czymś nie zgadzać, ale o to też chodzi w obronie pracy dyplomowej. Broń swoich teorii i powołuj się na zawarte w pracy dowody, badania oraz wnioski.

Twoja praca dyplomowa na pewno jest pełna merytorycznych treści. Być może zawiera też graficzne zestawienia raz wyniki przeprowadzonych przez Ciebie, badań. Bardzo dobrze, pamiętaj jednak czy dokładnie się z nimi zapoznać. Osoby z komisji mogą dopytać Cię o jeden z wykresów, który ich zaciekawił lub po zapoznaniu się z treścią Twojej pracy wymaga dopowiedzenia paru szczegółów. 

Chwila uwagi i wynotowania sobie krótko dodatkowych wniosków, może jakiegoś odniesienia do innej części pracy, stanie się dla Ciebie kluczowe, jeśli pytanie padnie. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Poczujesz mniej stresu, a to pomoże Ci rozmawiać pewniej z członkami komisji.

obrona pracy dyplomowej nauka

Wydrukuj dodatkowy egzemplarz pracy przed obroną

Dlaczego? Z kartek będzie Ci się lepiej uczyć. Powtarzanie części teoretycznej to żmudna praca, więc łatwiej Ci będzie, jeśli pokreślisz sobie na kolorowo różne definicje, nazwiska czy daty.  Użyj do tego zakreślacza, zielonego lub czerwonego cienkopisu

Warto też skorzystać z kolorowych kartek samoprzylepnych. Możesz nimi oznaczyć istotne i budzące wątpliwości fragmenty w pracy. To doskonała pomoc dla wzrokowców, ale też będzie Ci łatwiej odnaleźć stronę i zdanie, dzięki wystającej kolorowej kartce. 

obrona pracy dyplomowej 2

Przygotuj sobie też dodatkową kartkę papieru i długopis. Podczas obrony pracy dyplomowej dostaniesz czas na przygotowanie sobie odpowiedzi. Wtedy warto zrobić szkic lub szybki konspekt wypowiedzi

Możesz zaskoczyć nieco komisję i zobrazować im swoje przemyślenia, rysując dodatkowy wykres na kartce. Wybierz papier, który nie będzie za cienki i nie będzie przebijał na drugą stronę.

Obrona pracy dyplomowej to także wygląd dokumentu

Podobno najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Nim spotkasz się z komisją, to Twoja złożona praca dyplomowa trafi do rąk promotora i recenzenta.

Pierwszy denerwuje się nieco mniej od Ciebie, ale też głęboko liczy, że wypadniesz jak najlepiej. W końcu nadzorował Twoją pracę. Drugi ją ocenia. Recenzent dokładnie ogląda i czyta. Promotor też mieć miał zdanie na temat tego, czy praca zawiera wszystko, o czym Ci wspominał i doradzał. 

obrona pracy dyplomowej 3

Dlatego zadbaj o to, by na Twoją korzyść działała już na początku jakość wydruku, forma w której oddajesz pracę (najlepiej do rąk własnych!), poprawność edytorska i odpowiednia ostrość zdjęć oraz grafik. Jak tego dopilnować?

  • Upewnij się, że zapisałeś/łaś dokument w prawidłowym formacie, m.in. wymagana czcionka i ustalone marginesy. Estetyczna praca odzwierciedla Twój stosunek do wydarzenia.
  • Używaj drukarki, która jest przeznaczona do drukowania zdjęć w wysokiej jakości – każda grafika czy wykres może być kolorowa, ale równie ważne jest, by nie była rozmazana i by zdjęcie były wyraźne  oraz czytelne, a kolory dobrze nasycone.
  • Zanim poślesz ją w świat, wybierz opcję podglądu wydruku. Zobaczysz, jak Twoja praca się prezentuje i czy np. każda strona jest numerowana z wyjątkiem pierwszych tytułowych lub czy zawiera spis treści oraz bibliografię.
  • Warto też pokazać pracę komuś znajomemu. Ty już dostajesz oczopląsu, a ktoś niezaangażowany może wychwycić niuans, który Ci umknął. 
Przewiń do góry