Malowanie na szkle - jak wybrać farby witrażowe?

Kilka trików dla początkujących

Spis treści

Szerokie możliwości wykorzystania farb witrażowych

Sztuka malowania na szkle sięga starożytności. Kiedyś zajmowali się nią artyści, dziś każdy może być artystą we własnym domu. Farby witrażowe sprzedawane w zestawie bądź pojedynczo to możliwość tworzenia niepowtarzalnych dodatków do wnętrz. Jest to też idealny pomysł na przygotowanie spersonalizowanego prezentu i świetny sposób na spędzanie czasu z rodziną. W ofercie producentów są farby witrażowe dla dzieci, również do zdobienia biżuterii. Podpowiadamy, od czego zacząć przygodę z malowaniem na szkle.

Rodzaje farb witrażowych

Na początek warto wiedzieć, że farby witrażowe mają szersze zastosowanie niż tylko malowanie na szkle. Wykorzystywane są również do malowania ceramiki, porcelany, luster oraz tworzyw sztucznych. Dzięki nim powstają niezwykłe malunki i wzory na szkle, kubkach, świecznikach, wazonach i innych elementach dekoracyjnych. Dają nowe bądź drugie życie rzeczom, które nas otaczają. Świetnie sprawdzają się również do maskowania rys na płytkach i kafelkach.

Producenci oferują farby witrażowe w zestawie bądź pojedyncze buteleczki. Zestaw składa się zazwyczaj z farb i szablonów. Farby witrażowe Amos w zestawie mają również folię umożliwiającą przenoszenie wzorów. Wzór wykonuje się na folii i dopiero po wyschnięciu przenosi na szkło, kubek czy inną powierzchnię.
Drugim rodzajem są farby używane bezpośrednio na szkle i nakładane za pomocą pędzla. Bez względu na to, który rodzaj farb zostanie wybrany, przedmiot musi leżeć od doby do kilku dni po nałożeniu farby, w celu wyschnięcia.

Triki dla początkujących

Farby witrażowe dla dzieci mogą wykorzystać również rodzice do stworzenia oryginalnych dodatków do domu. I nie trzeba być Picassem, by  wykonać oryginalne zdobienia, które zwracają uwagę.

Jak to zrobić?

  • Częścią zestawów farb witrażowych są szablony. Wystarczy obrysować kontur, odczekać jak zaleca producent i wypełnić środek kolorem.
  • Malowanie według własnego wzoru. Pod szkło, lub folię podkładamy swój rysunek, wydrukowaną kolorowankę, obrazek z książki dzięki czemu zdecydowanie prościej maluje się każdą kreskę.    
  • Do malowania szkła najlepiej użyć farby witrażowe z aplikatorem bądź cienki pędzel – im cieńszy, tym większa precyzja.
  • Do przenoszenia obrazków z szablonów pomocna może być koszulka na dokumenty. Do koszulki wkładamy kartkę z wydrukowanym wzorem i na koszulce malujemy kontur obrazka, następnie wypełniamy kolorowymi farbami. Po wyschnięciu delikatnie odklejamy od koszulki i przenosimy wzór na okno, lustro lub inny szklany przedmiot.
  • Ciekawe wzory uzyskuje się przy użyciu wacików i patyczków. Te pierwsze odciskamy na pomalowanej powierzchni, a tymi drugimi rozmazujemy farbę, tworząc kreski albo fantazyjne wzory.
  • Pomocna jest papierowa taśma klejąca. Można nią okleić słoik dookoła, dzięki czemu powstaną równe pasy, a przestrzenie wypełnia się kolorem. Alternatywną opcją jest naklejenie ich wzdłuż. Kolejny sposób to wycięcie kształtów (kwiatki, gwiazdki, kółka różnej wielkości itd.) z taśmy i przyklejenie ich na szkło, pomalowanie go, a gdy wyschnie delikatne oderwanie papieru.

Na początku najlepiej jest ćwiczyć na niepotrzebnych słoikach, butelkach, których nie będzie szkoda, jeśli wzór nie wyjdzie. Praktyka czyni mistrza i każdy kolejny ruch pędzlem bądź aplikatorem jest precyzyjniejszy. 

Markery do szkła "kropką nad I"

Do wykończenia malowideł na szkle świetnie sprawdzają się markery. Do trwałych wzorów przeznaczone są markery olejowe. A początkujący w sztuce malowania na szkle mogą ćwiczyć z markerami kredowymi, które są zmywalne. Markery, zarówno olejowe jak i kredowe, dostępne są w wielu kolorach i różnią się grubością końcówek.
Jakość farb wpływa na efekt końcowy, dlatego kupuj w tusztusz.pl. W ofercie bogaty wybór farb witrażowych, markerów zmywalnych, niezmywalnych z najwyższej półki.

Aby zobaczyć wszystkie farby i akcesoria do malowania na szkle, które mamy w ofercie, kliknij poniższy przycisk. 

Przewiń do góry