Jak adresować koperty?

Rodzice i dziadkowie nie zastanawiali się długo nad tym jak adresować koperty. Była to dla nich oczywistość. Listy, kartki okolicznościowe i  świąteczne były podstawowymi kanałami komunikacji z bliskimi, którzy mieszkali daleko. Mimo korzystania z poczty elektronicznej, różnego rodzaju komunikatorów, sms-ów, telefonów, przesyłanie sobie kartek lub listów wciąż uznaje sprawia dużo przyjemności.  Poniżej przypominamy jak adresować koperty.

jak adresować koperty A

Spis treści

Jak adresować koeprty - podstawowe zasady

Czasami przesyłana korespondencja może dotyczyć urzędów, adresatów zagranicznych lub konkretnych osób w firmie. Dlatego ważne jest, by orientować się w zasadach poprawnego rozmieszczenia danych nadawcy oraz adresata na kopercie, a także opatrzenia ich odpowiednim zwrotem grzecznościowym.

Jak adresować koperty? Zasada dla wszystkich listów jest prosta. Bez względu na to czy jest to zwykła koperta, czy koperta z oknem.  Dane adresata (odbiorcy) umieszcza się po prawej stronie, poniżej środka. Z koeli dane nadawcy w lewym górnym rogu. W prawnym górnym rogu zostanie przyklejony znaczek

jak adresować koperty C

Poprawne zaadresowanie koperty ma istotne znacznie dla dostawcy. Nie będzie on raczej długo próbował rozszyfrować numeru mieszkania, a jeśli już, to nie zawsze uda mu się poprawnie go określić. Jeśli dane nie będą wyraźnie napisane, to jest duże prawdopodobieństwo, że przesyłka trafi do kogoś innego. Warto wiedzieć, że również przy listach poleconych, jeśli numer jest niejednoznaczny, taka przesyłka może zaginąć.

Co musi zawierać poprawnie zadresowana koperta?

Poprawnie zaadresowana koperta zawiera takie dane adresata (odbiorcy) jak:

  • imię i nazwisko (bądź nazwa firmy albo instytucji),
  • ulica, numer domu, mieszkania,
  • miasto i kod pocztowy.
jak adresować koperty D

Jak Adresować koperty używając zwrotów grzecznościowych?

Obecnie formy grzecznościowe nadal są stosowane. Są wyrazem szacunku, a także pełnią funkcję estetyczną przed imieniem i nazwiskiem. 

Warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak adresować koperty do konkretnych osób w firmie. Wówczas zwrot grzecznościowy jest miłym dodatkiem. Poprawnie zaadresowany list do danej osoby w firmie zawiera kolejno:

  • imię i nazwisko (poprzedzone zwrotem grzecznościowym: Szanowny/a Pan/i lub Szanowni Państwo, Wielmożny/a Pan/i,
  • dział bądź stanowisko,
  • nazwa firmy,
  • adres firmy.

Zwrotu grzecznościowego używa się obecnie bez skracania do Sz. P. czy Sz. Pan/i. Jeśli adresat posiada tytuł naukowy, umieszcza się go po zwrocie grzecznościowym

jak adresować koperty b

Kolejna kwestia dotycząca tego, jak adresować koperty to dopisek. Może być to adnotacja dotycząca zawartości koperty, konkretnego działu w firmie, określonej sprawy. Dopisek umieszcza się pod danymi adresata

Gdy już wiesz, jak adresować koperty, to pora zajrzeć do oferty naszego sklepu. Mamy koperty na każdą przesyłkę, poza standardowymi również koperty bąbelkowe, usztywniane i z rozszerzonymi bokami.

Przewiń do góry