Jak adresować koperty?

Spis treści

Standardy adresowania Kopert

Rodzice i dziadkowie nie zastanawiali się długo nad tym jak adresować koperty. Była to dla nich oczywistość. Listy, kartki okolicznościowe i  świąteczne były podstawowymi kanałami komunikacji z bliskimi, którzy mieszkali daleko. Obecnie, w dobie poczty elektronicznej, różnego rodzaju komunikatorów, sms-ów, telefonów (noszonych przy sobie), pytanie o to jak adresować koperty nurtuje niejednego człowieka. Zwłaszcza że korespondencja może dotyczyć urzędów, adresatów zagranicznych czy konkretnych osób w firmie. W takim razie jak poprawnie zaadresować kopertę?

Podstawowe zasady adresowania kopert

blank

Poprawne zaadresowanie koperty ma istotne znacznie dla dostawcy. Nie będzie on raczej długo próbował rozszyfrować numeru mieszkania, a jeśli już, to nie zawsze uda mu się poprawnie go określić. Jeśli dane nie będą wyraźnie napisane, to jest duże prawdopodobieństwo, że przesyłka trafi do kogoś innego. Warto wiedzieć, że również przy listach poleconych, jeśli numer jest niejednoznaczny, taka przesyłka może zaginąć. 

Zatem jak adresować koperty? Zasada dla wszystkich listów jest prosta. Bez względu na to czy jest to zwykła koperta, czy koperta z oknem.  Dane adresata (odbiorcy) umieszcza się po prawej stronie, poniżej środka. Dane nadawcy w lewym górnym rogu. Po prawej stronie, u góry, zostanie przyklejony znaczek. Przy listach poleconych, gdzie naklejka z numerem przesyłki jest dłuższa niż znaczek na list zwykły, dane nadawcy powinny być jak najbliżej lewej strony. 

Jakie dane na kopercie?

Temat jak adresować koperty nie jest skomplikowany. Poprawnie zaadresowana koperta zawiera dane adresata (odbiorcy):

    • imię i nazwisko (bądź nazwa firmy albo instytucji),

    • ulica, numer domu, mieszkania

    • miasto i kod pocztowy.

Jeśli przesyłka będzie wędrować poza granice Polski, należy wpisać również kraj, np. USA. Tak samo w przypadku nadawcy. Konieczne jest wpisanie imienia i nazwiska, adresu oraz kraju, jeśli jest to list wysyłany za granicę. 

blank

Szanowna Pani/ Szanowny Pan- czyli zwroty grzecznościowe nadal są popularne

blank

Nie tylko Szanowny Pan, kiedyś często  używanym zwrotem grzecznościowym był Wielmożny Pan/Wielmożna Pani. Obecnie formy grzecznościowe nadal są stosowane. Są wyrazem szacunku i gustownym dodatkiem przed imieniem i nazwiskiem. 

Szczególnie warto zwrócić uwagę na to jak adresować koperty do konkretnych osób w firmie. Wówczas zwrot grzecznościowy jest miłym dodatkiem. Poprawnie zaadresowany list do konkretnej osoby w firmie zawiera kolejno:

    • imię i nazwisko (poprzedzone zwrotem grzecznościowym),

    • dział bądź stanowisko,

    • nazwa firmy,

    • adres firmy.

Zwrotu grzecznościowego używa się obecnie bez skracania do Sz.P. czy Sz. Pan/Pani, używa się po prostu Szanowny Pan/ Szanowna Pani. Jeśli adresat posiada tytuł naukowy, umieszcza się go po zwrocie grzecznościowym. 

Kolejna kwestia dotycząca tego jak adresować koperty, to dopisek. Może być to adnotacja dotycząca zawartości koperty, konkretnego działu w firmie, określonej sprawy. Dopisek umieszcza się pod danymi adresata. 

Gdy już wiesz, jak adresować koperty, to pora zajrzeć do oferty naszego sklepu. Mamy koperty na każdą przesyłkę, poza standardowymi również koperty bąbelkowe, usztywniane i z rozszerzonymi bokami. 

 
 

Koperty C6 zaklejane na mokro

Koperty RBD z rozszerzanymi bokami

blank
Koperty RBD

Koperty bąbelkowe

Koperty  z oknem

Koperty usztywniane

Przewiń do góry