Jaki wybrać papier do określonego typu wydruku?

Papier ma wiele zastosowań. Zależności przeznaczenia wydruku, dobieramy odpowiedni rodzaj papieru. Jego powierzchnia, grubość, format lub sposób powlekania wpływa, nie tylko na samą jakość wydruku, ale także na walory estetyczne podczas “odbioru” przez inne osoby, do których wydrukowany papier trafia. Dlaczego warto to mieć na uwadze?

Spis treści

Jaki wybrać papier - papier ozdobny

Jaki wybrać Papier do wydruków oficjalnych

Niezależnie od tego, czy pracujemy w instytucji państwowej, korporacji czy małym przedsiębiorstwie, wszędzie gromadzi dokumentację. Narada poszczególnych działów lub raportowanie kwartalnej działalności przełożonym wymaga przedstawienia estetycznego przedstawienia zebranych dokumentów.

Dla takich oficjalnych sytuacji odpowiedni będzie niepowlekany papier offsetowy (biurowy). Nadaje się do większości zadań w trakcie codziennej pracy. Ma lekko chropowatą powierzchnię. Gramatura papierów do wydruków oficjalnych zaczyna się od 80g/m2 do 120 g/m2. Im jej poziom jest wyższy, tym kartka papieru będzie mniej podatna na zgięcia.

Stos papieru - jaki wybrać papier

Wydruki na specjalne okazje

Nie sposób nie wspomnieć o papierze ozdobnym. Doskonale sprawdzi się, kiedy dana firma wydaje certyfikaty i dyplomy z odbytego szkolenia lub kiedy instytucje przesyłają sobie pamiątkowe podziękowania albo zaproszenia (np. z okazji uroczystości zewnętrzne na terenie miasta) – zwykle w formacie A4 razem z logo, ozdobną ramką i i miejscem na podpisy. Taki papier dobrze oddaje kontrast i nasycenie barwnego druku.

Wydruk certyfikatu - jaki wybrać papier

Każde biuro powinno być też zaopatrzone w druki akcydensowe. Gotowe druki zdecydowanie ułatwiają pracę sekretariatu i przydają się, jeśli chcemy dołączyć do kadrowej teczki kopię wypełnionego dokumentu. Należą do nich między innymi: druki transportowe, druki księgowe, faktury i rachunki czy ZUS-owskie polecenia przelewu.

Jaki wybrać papier do wydruków nieoficjalnych?

Drukując zaproszenia na urodziny, komunię i chrzciny skorzystaj z papieru o gramaturze nie mniejszej niż 220 g/m2. W tusztusz.pl znajdziesz kilka zestawów, które zapewnią wysoką jakość wydruku.
Tłoczony papier może mieć wiele zastosowań, ale przede wszystkim posiada duże walory estetyczne. Sprawdza się także jako wizytówki, które jak dobrze wiemy, zawsze mogą się przydać.

Wizytówki na stole - jaki wybrać papier

Kluczowe zatem pytanie brzmi: do czego potrzebujesz dany papier? Zwróć uwagę na jego parametry, takie jak gramatura i nieprzezroczystość. Chcesz wydrukować więcej egzemplarzy czy jednostronnie kilka spiętych kartek, a drugą stronę zostawisz sobie na luźne notatki? A może realizujesz duży projekt i potrzebny Ci połyskliwy gruby papier ozdobny? Wszystko ma swój cel, przekaz i określone przeznaczenie.

Przewiń do góry