Jak pobrać i wydrukować etykietę wysyłkową? 4 szybkie kroki

Drukowanie etykiet wysyłkowych

Jednym z kluczowych elementów procesu wysyłki jest wydruk etykiety wysyłkowej. Etykieta wysyłkowa zawiera niezbędne informacje umożliwiające bezpieczne i efektywne dostarczenie paczki do adresata. W dzisiejszym poradniku omówimy krok po kroku, jak samodzielnie pobrać i wydrukować etykietę wysyłkową, aby cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Zachęcamy do przeczytania naszego pomocnego poradnika!

Spis treści

I. Wybór programu do generowania i wydruku etykiet

Pierwszym krokiem do wygenerowania i wydruku etykiety wysyłkowej jest wybór odpowiedniego narzędzia. Istnieje wiele tego typu programów i platform, jednak do najpopularniejszych należą:

a. Platformy e-commerce

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, prawdopodobnie korzystasz z jednej z popularnych platform e-commerce, takich jak Shopify, WooCommerce czy Magento. Platformy te zazwyczaj oferują zintegrowane narzędzia do generowania etykiet wysyłkowych, co znacznie ułatwia cały proces. Dzięki temu możesz zautomatyzować część zadań, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zminimalizować ryzyko błędów.

b. Firmy kurierskie

Wiele firm kurierskich, takich jak UPS, InPost, DHL czy Poczta Polska oferuje własne narzędzia do tworzenia etykiet wysyłkowych. Zazwyczaj są one dostępne na ich stronach internetowych po zalogowaniu się na konto użytkownika. Narzędzia te są często dostosowane do specyficznych potrzeb danej firmy kurierskiej, co może zapewnić lepszą integrację z ich systemem logistycznym.

c. Oprogramowanie do zarządzania wysyłką

Istnieją również specjalistyczne programy i aplikacje, takie jak ShipStation, Easyship czy Stamps.com, które umożliwiają generowanie i drukowanie etykiet wysyłkowych z różnych platform e-commerce oraz firm kurierskich. Tego typu oprogramowanie jest szczególnie przydatne dla firm wysyłających dużą liczbę paczek, ponieważ oferuje zaawansowane funkcje zarządzania wysyłką, takie jak automatyzacja procesów, śledzenie przesyłek i integracja z systemami księgowymi.

II. Przygotowanie niezbędnych informacji

Przed przystąpieniem do generowania etykiety należy przygotować wszystkie niezbędne informacje, które zamieściliśmy poniżej. Upewnij się więc, że je posiadasz, by uniknąć opóźnień i błędów.

a. Dane nadawcy

 • Imię i nazwisko lub nazwa firmy
 • Adres (ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, miasto, kraj)
 • Numer telefonu
 • Adres e-mail (opcjonalnie)

b. Dane odbiorcy

 • Imię i nazwisko lub nazwa firmy
 • Adres (ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, miasto, kraj)
 • Numer telefonu
 • Adres e-mail (opcjonalnie)

C. INFORMACJE O PACZCE

 • Wymiary paczki (długość, szerokość, wysokość)
 • Waga paczki
 • Rodzaj zawartości (opcjonalnie, zależnie od wymagań firmy kurierskiej oraz charakterystyki wysyłanego towaru)

III. Generowanie i pobieranie etykiety wysyłkowej

Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji można przejść do generowania etykiety wysyłkowej. Proces ten może się różnić w zależności od wybranego narzędzia, ale ogólne kroki są zazwyczaj podobne.

a. Logowanie do wybranego narzędzia

Zaloguj się na swoje konto w wybranej platformie e-commerce, na stronie firmy kurierskiej lub w oprogramowaniu do zarządzania wysyłką.

b. Wprowadzenie danych nadawcy i odbiorcy

Wprowadź dane nadawcy i odbiorcy do odpowiednich pól formularza. Koniecznie sprawdź poprawność etykiety – upewnij się, że wszystkie informacje są poprawne, aby uniknąć problemów z dostawą. Błędne dane mogą prowadzić do opóźnień, a nawet do zgubienia paczki.

c. Wprowadzenie informacji o paczce

Wprowadź wymiary i wagę paczki oraz inne wymagane informacje. Niektóre narzędzia mogą automatycznie obliczyć koszty wysyłki na podstawie tych danych.

d. Wybór opcji wysyłki

Wybierz preferowaną metodę wysyłki (np. standardowa, ekspresowa) oraz dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie paczki czy potwierdzenie odbioru. Opcje te mogą zwiększyć bezpieczeństwo przesyłki i zapewnić dodatkową ochronę w razie problemów.

e. Generowanie i pobieranie etykiety

Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych informacji i wyborze opcji wysyłki, kliknij przycisk generowania etykiety. System wygeneruje etykietę w formacie PDF lub innym gotową do wydrukowania. Pobierz etykietę wysyłkową i zapisz ją na swoim urządzeniu.

IV. Drukowanie etykiety wysyłkowej

Jeśli dokument do wysyłki został pomyślnie wygenerowany, a dane na nim zawarte są prawidłowe, pora na jej wydrukowanie. W tym celu wykonaj poniższe kroki:

a. Sprawdzenie ustawień drukarki

Upewnij się, że drukarka jest prawidłowo podłączona i skonfigurowana. Sprawdź, czy urządzenie jest podłączone, a wszystkie opcje ustawione prawidłowo. Wybierz odpowiednią jakość druku oraz format papieru (zazwyczaj A4 lub etykieta samoprzylepna). Do wydrukowania etykiety wystarczy nawet najprostsza drukarka domowa. Szczególnie rekomendujemy drukarki laserowe, ponieważ zastosowana technologia wydruku neutralizuje ryzyko związane z rozmazywaniem się wydruku.

b. Wybór odpowiedniego papieru

Jeśli używasz zwykłej drukarki, możesz wydrukować etykietę na zwykłym papierze, a następnie przykleić ją na paczkę za pomocą taśmy klejącej. Lepszym rozwiązaniem jest jednak użycie papieru samoprzylepnego, który znacznie ułatwia cały proces. To czy Twoja drukarka posiada opcję druku na papierze samoprzylepnym sprawdzisz bezpośrednio w specyfikacji urządzenia.

c. Drukowanie etykiety

Przed wydrukowaniem etykiety upewnij się, że ustawienia drukowania są odpowiednie (tj. skala 100%, brak marginesów). W razie potrzeby dostosuj ustawienia wedle powyższych wskazówek, a następnie otwórz plik z wygenerowaną etykietą i naciśnij opcję “Drukuj”. W dalszej kolejności sprawdź, czy etykiety wysyłkowe zostały wydrukowane w poprawny sposób (całość listu przewozowego znajduje się w obszarze kartki, wydruk jest ostry, a wszystkie dane na nim zawarte są widoczne).

d. Przyklejenie etykiety do paczki

Po wydrukowaniu etykiety przyklej ją do paczki w widocznym miejscu. Upewnij się, że etykieta jest dobrze przymocowana i nie zasłania jej żadna część paczki. Pamiętaj też, aby etykieta była łatwo dostępna dla kuriera, aby ten mógł bez problemu zeskanować znajdujący się na niej kod kreskowy.

Jak przygotowywać etykiety dla wysyłek zagranicznych? Wymagania

Wysyłka międzynarodowa wiąże się z dodatkowymi wymaganiami, które należy spełnić, aby paczka dotarła do odbiorcy bez problemu. Generowanie etykiet wysyłkowych dla wysyłek zagranicznych może wymagać dodatkowych kroków i uwzględnienia specyficznych wymagań międzynarodowych, które omawiamy poniżej.

a. Dokumentacja celna

Przy wysyłce paczek międzynarodowych często konieczne jest dołączenie dokumentacji celnej. Upewnij się, że wiesz, jakie dokumenty są wymagane przez służby celne w kraju docelowym. Dokumentacja ta może obejmować faktury handlowe, deklaracje celne oraz inne dokumenty określające wartość i rodzaj towarów w paczce. Po zapoznaniu się z obowiązującymi wymogami w kraju docelowym, wydrukuj odpowiedni formularz celny.

b. Specyfikacje etykiet międzynarodowych

Firmy kurierskie mogą wymagać, aby etykiety wysyłkowe międzynarodowe zawierały dodatkowe informacje, takie jak numer EORI (Economic Operator Registration and Identification), numer VAT, czy specjalne kody towarów. Upewnij się, że te informacje są uwzględnione na etykiecie. Dodatkowe dane mogą być niezbędne do prawidłowej identyfikacji paczki przez służby celne.

c. Język etykiety

Etykieta wysyłkowa powinna być w języku zrozumiałym dla firm kurierskich i służb celnych w kraju docelowym. W niektórych przypadkach może być konieczne tłumaczenie informacji na etykiecie. Upewnij się, że wszystkie informacje są jasne i czytelne dla odbiorców zagranicznych.

d. Zasady i regulacje dotyczące wysyłki

Każdy kraj ma swoje zasady i regulacje dotyczące importu towarów. Przed wysyłką paczki międzynarodowej zapoznaj się z tymi przepisami, aby uniknąć problemów na granicy. Upewnij się, że wysyłane towary są dozwolone w kraju docelowym i że spełniasz wszystkie wymogi dotyczące etykietowania i dokumentacji.

Jak usprawnić pobieranie i drukowanie etykiet wysyłkowych?

Proces drukowania dużej ilości etykiet wysyłkowych może być czasochłonny i skomplikowany, ale nowoczesne technologie mogą znacznie go usprawnić. Oto kilka rozwiązań, które warto rozważyć:

a. Automatyzacja procesu

Jeśli regularnie wysyłasz paczki, warto zainwestować w systemy automatyzacji, które integrują się z platformami e-commerce i firmami kurierskimi. Systemy te mogą automatycznie generować etykiety wysyłkowe na podstawie zamówień klientów, oszczędzając czas i minimalizując ryzyko błędów. Automatyzacja może również obejmować śledzenie przesyłek i zarządzanie zwrotami.

b. Integracja z systemami ERP

Integracja z systemami ERP (Enterprise Resource Planning) może usprawnić proces zarządzania wysyłkami. Systemy te mogą automatycznie aktualizować dane o zamówieniach i przesyłkach, generować etykiety wysyłkowe oraz monitorować status dostawy. Dzięki temu możesz z łatwością zarządzać wszystkimi aspektami logistycznymi w jednym miejscu.

c. Aplikacje mobilne

Wiele firm kurierskich i platform e-commerce oferuje aplikacje mobilne, które umożliwiają generowanie i drukowanie etykiet wysyłkowych bezpośrednio z urządzeń mobilnych. To wygodne rozwiązanie dla małych firm i osób prywatnych, które chcą szybko i łatwo wysyłać paczki. Aplikacje mobilne mogą również oferować funkcje śledzenia przesyłek i powiadomienia o statusie dostawy.

d. Drukarki termiczne

Drukarki termiczne są specjalnie zaprojektowane do drukowania etykiet wysyłkowych. Są szybkie, wydajne i nie wymagają tuszu ani tonera, co sprawia, że są idealne do drukowania dużych ilości etykiet. Jeśli więc regularnie wysyłasz paczki, inwestycja w tego rodzaju sprzęt może być dobrym rozwiązaniem. Profesjonalne drukarki do etykiet w atrakcyjnych znajdziesz w ofercie sklepu tusztusz.pl.

etykiety wysyłkowe

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PODCZAS GENEROWANIA I DRUKOWANIA ETYKIET

Podczas generowania i drukowania etykiet wysyłkowych można popełnić wiele błędów, które mogą prowadzić do opóźnień lub problemów z dostawą. Poniżej omawiamy kilka najczęściej popełnianych błędów oraz wskazówki, jak ich unikać:

A. NIECZYTELNE INFORMACJE

Upewnij się, że wszystkie informacje na etykiecie są czytelne. Unikaj używania zbyt małej czcionki oraz zapewnij odpowiedni kontrast między tekstem a tłem. Sprawdź, czy drukarka jest prawidłowo skalibrowana i czy używasz odpowiedniego papieru. Nieczytelna etykieta może utrudnić odczytanie danych przez kuriera i opóźnić dostawę.

B. BŁĘDNE DANE ADRESOWE

Błędne dane adresowe to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z dostawą. Przed wydrukowaniem etykiety dokładnie sprawdź wszystkie informacje, w tym adres odbiorcy, numer telefonu i kod pocztowy. Nawet drobne błędy mogą prowadzić do opóźnień lub zgubienia paczki.

C. NIEWŁAŚCIWE OPAKOWANIE

Etykieta wysyłkowa powinna być umieszczona na paczce w taki sposób, aby była dobrze widoczna i nie uległa uszkodzeniu podczas transportu. Unikaj umieszczania etykiety na krawędziach lub nieregularnych powierzchniach paczki. Upewnij się, że paczka jest dobrze zabezpieczona i zapakowana w trwałe materiały. Dobrze zabezpieczona paczka zmniejsza ryzyko uszkodzenia zawartości podczas transportu.

D. BRAK ŚLEDZENIA PRZESYŁKI

Śledzenie przesyłki pozwala monitorować jej status i w razie potrzeby interweniować. Upewnij się, że korzystasz z narzędzi do śledzenia przesyłek oferowanych przez firmę kurierską i informuj odbiorcę o numerze śledzenia. Dzięki temu zarówno nadawca, jak i odbiorca mogą na bieżąco monitorować postęp dostawy i reagować w przypadku opóźnień.

POBIERANIE I DRUKOWANIE ETYKIET WYSYŁKOWYCH – PODSUMOWANIE

Pobieranie i drukowanie etykiety wysyłkowej nie jest skomplikowane i sprowadza się do kilku prostych kroków, takich jak wybór odpowiedniego narzędzia, przygotowanie niezbędnych danych oraz wygenerowanie, a następnie prawidłowe wydrukowanie etykiety. Podczas generowania etykiet warto zwrócić uwagę na kwestie, które omówiliśmy w dzisiejszym artykule, po to by uniknąć nieprawidłowości i niepotrzebnych opóźnień w dostawie. Osoby, które często wysyłają paczki mogą rozważyć zakup specjalnych drukarek termicznych, które przyspieszą i usprawnią cały proces, a ponadto pozwolą zaoszczędzić cenny budżet. Drukarki do etykiet oraz przeznaczone do nich etykiety samoprzylepne znajdziesz w ofercie naszego sklepu tusztusz.pl. Jeśli masz jakiekolwiek pytania koniecznie skontaktuj się z naszą obsługą klienta – nasi doradcy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości.

Przewiń do góry